Д. Культін, головний спеціаліст відділення НСПП в Рівненській області
У рамках переукладеної у грудні 2016 року угоди про взаємодію між відділенням НСПП в Рівненській області (далі – Відділення) та Департаментом соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації, Відділенням проводиться робота по вдосконаленню співпраці з міськими та районними управліннями праці та соціального захисту населення.
Так, 18 січня 2017 року відбулась робоча зустріч представників Відділення та управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому, в якій взяли участь заступник начальника Відділення Т. Фокіна, головний спеціаліст Відділення Д. Культін та начальник управління праці та соціального захисту населення В. Мельник.
На зустрічі було обговорено стан соціально-трудових відносин на підприємствах, в установах, організаціях міста Рівного та напрями взаємодії між державними органами в питаннях поліпшення соціально-трудових відносин у колективах, сприяння вирішенню колективних трудових спорів (конфліктів), запобігання їх виникненню тощо.
Учасники зустрічі прийшли до висновку, що основним конфліктогенним чинником у трудових колективах підприємств міста продовжує залишатися заборгованість із виплати заробітної плати, яка за оперативними даними станом на 13.01.2017 року становить 3 млн. грн. та складає 56,9% від загальної заборгованості по області. Тому стан соціально-трудових відносин на підприємствах вирізняється підвищеним рівнем конфліктності в трудових колективах.
Заступник начальника Відділення Т. Фокіна поінформувала про роботу Відділення у 2016 році із сприяння вирішенню колективних трудових спорів (конфліктів) та запобігання їх виникненню на підприємствах міста Рівного. Зокрема, за цей період у місті Рівному було вирішено 2 колективних трудових спори (конфлікти), в тому числі на ДП «Рівненський автомобільний ремонтний завод» міста Рівного, де заборгованість із заробітної плати, що була предметом спору, погашена у повному обсязі. Проте, у зв’язку із новоутвореною заборгованістю із заробітної плати напруженість соціально-трудових відносин на підприємстві зберігається. Тому існує вірогідність виникнення нового колективного трудового спору (конфлікту).
Крім того Т. Фокіна довела до відома, що у минулому році на обліку Відділення з метою запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) перебував стан соціально-трудових відносин на 16 підприємствах обласного центру, з них 12 – по причині несвоєчасної виплати заробітної плати.
Учасники зустрічі констатували, що питаннями, які спричинятимуть дестабілізацію соціально-трудових відносин упродовж 2017 року, залишатимуться несвоєчасна виплата поточної заробітної плати, виникнення заборгованості з її виплати, невиконання умов колективного договору, порушення вимог чинного законодавства при вивільненні працівників внаслідок змін в організації виробництва і праці, зростання безробіття внаслідок масового закриття підприємств малого та середнього бізнесу, відтік кадрового потенціалу тощо.
Відтак, координація дій місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, роботодавців та їх об’єднань, профспілкових організацій та їх об’єднань, сторін соціально-трудових відносин, у взаємодії з Відділенням сприятиме оперативному та ефективному пошуку розв’язання проблемних питань та, в кінцевому рахунку, збереженню соціальної стабільності в обласному центрі. У цьому контексті актуальною залишатиметься подальша співпраця Відділення та Управління праці в питанні проведення спільного моніторингу стану соціально-трудових відносин та оперативного реагування на його зміни.