Відділення
Національної служби посередництва і примирення
в Рівненській області

Захист працівників у цивілізований спосіб

Т. Лехкобит, голова профспілки ТОВ "Вирівський кар'єр" села Гранітного Сарненського району Рівненської області

У поточному році профспілкою ТОВ "Вирівський кар'єр" (далі – Профспілка) було отримано від дирекції ТОВ "Вирівський кар'єр" (далі – Дирекція) інформацію щодо запланованого масового вивільнення працівників ТОВ "Вирівський кар'єр" (далі – Товариство) у 2017 році з техніко-економічним обґрунтуванням та наказ від 27.02.2017 року № 52 "Про скорочення штату працівників".
Ретельно розглянувши техніко-економічне обґрунтування щодо вивільнення працівників, яке було складене за формальним принципом, профспілковий комітет, з огляду на реальні обставини, не знайшов підстав для проведення скорочення працівників. Так, відповідно до п. 2.1. Колективного договору, що укладений у Товаристві, власник зобов'язується організувати стабільну роботу підприємства, шукати шляхи та резерви підвищення ефективності виробництва, а до п. 2.5 Колективного договору – забезпечити економічні інтереси працівників у сфері зайнятості, соціальних гарантій та пільг, встановлених чинним законодавством. За таких обставин Профспілка вважала, що власником не було вжито всіх необхідних заходів для організації стабільної роботи підприємства, а необґрунтоване скорочення працівників призвело б до порушення їх права на працю.
Оскільки Дирекція підприємства не відреагувала на наші доводи, ми звернулись за допомогою до відділення НСПП в Рівненській області (далі – Відділення).
Під час зустрічей із працівниками Відділення мені детально було роз'яснено, що наші застереження є слушними і мають враховуватись роботодавцем. Також, було змістовно поінформовано про порядок захисту інтересів найманих працівників, в разі коли їх права порушуються, застосовуючи механізм вирішення колективного трудового спору. Уважність з боку працівників Відділення та їх намагання допомогти нам, були з вдячністю сприйняті найманими працівниками Товариства, які згодом прийняли рішення висунути вимоги Дирекції Товариства, які стосувались виконання положень Колективного договору.
Після оформлення цих вимог та врученню їх роботодавцю позиція Дирекції кардинально змінилась. У кінці травня 2017 року ми отримали відповідь, у якій Дирекція зобов'язалась задовольнити 3 вимоги найманих працівників, зокрема, відмовилась від проведення масового скорочення, погодилась залучати представників профспілкового комітету до проведення засідань і нарад, на яких вирішуватимуться питання встановлення або зміни форм заробітної плати, скорочення чисельності чи штату працівників, а також розглянути питання встановлення тарифних ставок з урахуванням міжгалузевих співвідношень.
Відтак, вимоги найманих працівників були вирішені завдяки початку процедури вступу у колективний трудовий спір (конфлікт), під час якої ми отримували кваліфіковану та оперативну допомогу з боку працівників Відділення.
Тому раджу всім представникам профспілок наслідувати наш приклад та захищати найманих працівників у цивілізований спосіб, відповідно до стандартів європейської спільноти, застосовуючи механізм вирішення колективних трудових спорів (конфліктів).