О.Турчинська, головний спеціаліст відділення НСПП в Рівненській області
Відділення Національної служби посередництва і примирення в Рівненській області (далі – відділення НСПП в Рівненській області) в межах повноважень упродовж 9 місяців 2017 року виконувало свої завдання і функції, визначені Законами України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)», «Про соціальний діалог в Україні», Положенням про Відділення, наказами та розпорядженнями Голови НСПП.
За підсумками 9-ти місяців, за сприянням відділення НСПП в Рівненській області попереджено виникнення 18 колективних трудових спорів (конфліктів). В цілому за січень-вересень 2017 року Відділення здійснювало роботу із запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктах) у 33 випадках дестабілізації стану соціально-трудових відносин. У звітному періоді відділенням НСПП в Рівненській області проведено 88 узгоджувальних зустрічей із представниками сторін соціально-трудових відносин, спрямованих на запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів).
Станом на 01.10.2017 року на обліку роботи Відділення НСПП із запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) залишається 15 чинників дестабілізації стану соціально-трудових відносин на 15 підприємствах.
Прикладом ефективної роботи Відділення щодо запобігання виникненню КТС(К) може слугувати усунення чинників дестабілізації стану СТВ у ТзОВ «Вирівський кар’єр». У березні 2017 року до Відділення звернулися наймані працівники цього підприємства, які повідомили про загострення стану соціально-трудових відносин на підприємстві, мотивуючи це тим, що роботодавцем порушені їх трудові права. Фахівцями Відділення постійно надавалася кваліфіковані та оперативні роз’яснення, зразки необхідних документів для вступу в КТС (К). Завдяки початку процедури вступу у колективний трудовий спір (конфлікт) вимоги найманих працівників були вирішені.
Упродовж січня-вересня 2017 року в Рівненській області виникло 2 колективних трудових спори (конфлікти), де НСПП зареєстровано 2 вимоги найманих працівників. З часу реєстрації КТС (К) за сприянням Відділення проведено 3 засідання примирної комісії, на яких обговорювались можливі шляхи виконання вимог найманих працівників та 23 узгоджувальні зустрічі із сторонами колективних трудових спорів (конфліктів).
Акцій протесту, страйків, що безпосередньо пов’язані із припиненням роботи та відносяться до компетенції Національної служби посередництва і примирення, на підприємствах, в установах, організаціях області у січні-вересні 2017 року не зафіксовано.
Аналіз динаміки і тенденцій стану соціально-трудових відносин засвідчує, що основним дестабілізуючим чинником стану соціально-трудових відносин є невиконання вимог законодавства про оплату праці, а саме наявність заборгованості із виплати заробітної плати, повільні темпи її погашення, несвоєчасна і неповна виплати поточної заробітної плати. Тому, фахівці Відділення постійно беруть участь у засіданнях обласної, міської та районної комісій, робочих групах з питань погашення заборгованості із виплати заробітної плати (грошового забезпечення) пенсій, стипендій таінших соціальних виплат.
Крім того, Відділенням здійснювались заходи щодо забезпечення реалізації Закону України «Про соціальний діалог в Україні». У січні – вересні 2017 року відділення Національної служби посередництва і примирення в Рівненській області видало Свідоцтва про відповідність критеріям репрезентативності на територіальному рівні 3 обласним профспілковим організаціям.
Спеціалістами відділення НСПП в Рівненській області у звітному періоді були розроблені методичні рекомендації щодо здійснення моніторингу стану соціально-трудових відносин на підприємствах, в установах, організаціях для інформаційно-консультаційних центрів Національної служби посередництва і примирення та Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації. З метою популяризації досвіду роботи відділення НСПП в Рівненській області за вказаний період Відділенням, сторонами СТВ були розміщені 6 статей в газетах «Вільне слово», «За відродження», «Медичний вісник».
Відділення і надалі здійснюватиме заходи щодо сприяння своєчасному вирішенню КТС(К), запобігання їх виникненню та стабілізації стану СТВ на підприємствах, в установах та організаціях області, забезпечуватиме розвиток соціального діалогу і поширення поінформованості сторін соціально-трудових відносин області.