Д.Культін, головний спеціаліст відділення НСПП в Рівненській області
16 січня 2018 року начальником відділення Національної служби посередництва і примирення в Рівненській області Миколою Вікторовичем Краськом проведено оперативну нараду по аналізу стану соціально-трудових відносин в закладах та установах освіти Рівненської області, в якій взяли участь голова Рівненської обласної організації Профспілки працівників освіти і науки України Ю.Кравець, юрисконсульт – правовий інспектор праці обласної організації профспілки Г.Антипчук та працівники Відділення.
На нараді обговорено ситуацію в освітянських закладах окремих районів області, де наприкінці минулого року загострилися проблеми їх фінансування з місцевих бюджетів. Слід відмітити, що у 2017 році передбачений новий механізм фінансування загальноосвітніх закладів. За рахунок освітньої субвенції передбачається лише фінансування заробітної плати педагогічних працівників загальноосвітніх навчальних закладів, а також професійно-технічних навчальних закладів в частині надання повної загальної середньої освіти. Всі інші витрати, пов’язані з утриманням загальноосвітніх навчальних закладів, в т.ч. і оплата праці господарського та навчально-допоміжного персоналу, мають здійснюватись за рахунок коштів місцевих бюджетів, яких є недостатньо.
Зокрема, в Дубровицькому районі виникла заборгованість із виплати заробітної плати працівникам дошкільної освіти в сумі 520 тис.грн., а також існують борги перед теплопостачальним підприємством, що надає послуги для 8 загальноосвітніх шкіл району; в Острозькому районі не виплачено заробітну плату технічним працівникам та бібліотекарям за листопад та грудень 2017 року; в Млинівському районі не вирішено питання оплати праці працівникам дитячо-юнацьких спортивних шкіл; в місті Дубно бюджетні призначення на освіту на 2018 рік прийняті сесією міської ради без врахування 25 відсоткового підвищення заробітної плати освітянам затвердженого Урядом.
Невиплата заробітної плати із місцевих бюджетів працівникам освіти викликала в трудових колективах соціальну напругу, яка може спричинити виникнення колективних трудових спорів (конфліктів).
Начальник Відділення М.Красько повідомив, що у 2017 році дестабілізація соціально-трудових відносин найчастіше відбувалась у колективах бюджетної сфери та, зокрема, в освіті. Тому в минулому році працівниками Відділення здійснювались заходи із запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) у 12 випадках дестабілізації стану соціально-трудових відносин в галузі освіти, з яких у 7 вдалось не допустити погіршення ситуації та попередити виникнення колективних трудових спорів (конфліктів). Під час здіснення цієї роботи Відділення постійно проводило узгоджувальні зустрічі із представниками сторін соціально-трудових відносин під час яких надавались відповідні роз’яснення та консультації щодо практичного застосування положень Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)».
Крім того ним було звернуто увагу, що при виникненні колективних трудових спорів (конфліктів) Відділенням буде ініційоване питання залучення представників місцевих органів виконавчої влади до участі в примирних процедурах, що сприятиме пошуку компромісних рішень та налагодженню діалогу між сторонами.
За результатами проведеної оперативної наради прийнято рішення утворити спільну робочу групу із представників відділення НСПП в Рівненській області та Рівненської обласної організації Профспілки працівників освіти і науки, яка здійснить виїзди в місто Дубно і Дубровицький, Острозький, Млинівській райони області з метою з’ясування ситуації безпосередньо у трудових колективах.
Після висновків робочої групи відбудеться нарада по обговоренню подальших дій по стабілізації стану соціально-трудових відносин в закладах та установах освіти області.