Д.Культін, головний спеціаліст відділення НСПП в Рівненській області
25 квітня 2018 року у місті Рівному відбулись шосте засідання Ради Федерації профспілок Рівненської області та третій Форум голів первинних профспілкових організацій за участю голови Федерації профспілок України Г.Осового, голови Федерації профспілок Рівненської області М.Шершуна, представників місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, об’єднань і організацій профспілок і роботодавців, засобів масової інформації, громадськості, а також відділення Національної служби посередництва і примирення в Рівненській області.
На засіданні Ради та Форумі серед низки питань розглянута робота та завдання профспілок та їх соціальних партнерів у розвитку соціально-трудових відносин, захисті прав та інтересів найманих працівників в умовах триваючих реформ в Україні.
Так, голова Федерації профспілок Рівненської області М.Шершун відмітив, що через проблеми в економіці, в країні погіршився інвестиційний клімат, що впливає на скорочення робочих місць та викликає масову трудову міграцію робітників за кордон. Аналіз соціально-трудових відносин засвідчує про порушення конституційних прав людини праці, скасування та обмеження соціальних гарантій та стандартів. Ліквідація державного контролю призвела до зростання тіньової економіки, низького рівня зайнятості населення та значного зростання заборгованості із виплати заробітної плати працівникам. Крім того, ним відмічено, що усі ці проблеми не можуть не вирішуватись без участі первинних профспілкових організацій, трудових колективів, на які сьогодні посилюється тиск зі сторони роботодавців. Відтак, необхідно ефективно використовувати механізми соціального діалогу на виробничому рівні, у т.ч. і ті, що визначені Законом України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)».
Представники об’єднань і організацій профспілок у своїх виступах висвітлили наявні проблеми, які залишаються у різних сферах діяльності в процесі запровадження реформ та навели приклади порушення прав працівників, що викликає напруження соціально-трудових відносин в трудових колективах.
Так, голова Рівненської обласної організації профспілки працівників культури П.Давидюк зазначив про невиплату надбавки за престижність праці педагогічним працівникам сфери культури Березнівського району, хоча відповідно до законодавства її розмір повинен становити від 5 до 30 % до посадового окладу (ставки заробітної плати). Тому відділенням НСПП в Рівненській області буде проведений моніторинг стану соціально-трудових відносин в трудових колективах цих закладів з метою з’ясування ситуації на предмет існування дестабілізації соціально-трудових відносин.
Голова Рівненської обласної організації профспілки працівників охорони здоров’я С.Боровець детально зупинився на проблемах із запровадженням в області медичної реформи, зокрема, в екстреній медичній допомозі.
Підвів підсумки профспілкових заходів голова Федерації профспілок України Г.Осовий, який зазначив, що без згуртування всіх профспілок не можливо провести дієву роботу по захисту прав та інтересів найманих працівників.
За результатами роботи засідання підготовлено Заяву до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України з вимогою не допускати звуження змісту і обсягу існуючих прав працівників при проведенні реформ в Україні, сприяти відновленню економіки, створенню інвестиційного клімату сприятливої кредитної політики, що дасть ріст робочих місць. гідну заробітну плату, поліпшить умови праці, соціальний захист, і цим припинить міграційні процеси відтоку працюючого населення та Звернення учасників ІІІ Форуму голів первинних профспілкових організацій рівненської області до лідерів первинних організацій Всеукраїнських профспілок.