І. Нечипорик, головний спеціаліст відділення НСПП в Рівненській області
Відділення Національної служби посередництва і примирення в Рівненській області (далі – відділення НСПП в Рівненській області) в межах повноважень упродовж 6 місяців 2018 року виконувало свої завдання і функції, визначені Законами України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)», «Про соціальний діалог в Україні», Положенням про Відділення, наказами та розпорядженнями Голови НСПП.
Упродовж січня - червня 2018 року відділення НСПП в Рівненській області з метою запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) здійснювало заходи щодо усунення чинників, що призвели до ускладнення стану соціально-трудових відносин у 28 випадках дестабілізації стану соціально-трудових відносин. Із загальної кількості випадків дестабілізації, що перебували на обліку роботи відділення НСПП, упродовж січня-червня 2018 року попереджено виникнення 12 колективних трудових спорів, 1 випадок дестабілізації стану соціально-трудових відносин переріс у колективний трудовий спір (конфлікт).
В рамках заходів із запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) загалом у січні-червні 2018 року відділенням НСПП в Рівненській області проведено 62 узгоджувальні зустрічі із представниками сторін соціально-трудових відносин, спрямованих на запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів). На підприємствах, де здійснюються заходи із запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів), за сприянням відділення НСПП в Рівненській області, за січень-червень 2018 року ліквідовано заборгованість із виплати заробітної плати, що була причиною дестабілізації стану соціально-трудових відносин, на загальну суму 18291,0 тис.грн., або 62,1%.
Також у першому півріччі 2018 року відділення НСПП в Рівненській області сприяло вирішенню 4 колективних трудових спорів (конфліктів), де НСПП зареєстровано 4 вимоги найманих працівників, 3 з яких зареєстровані у 2018 році. Всі спори виникли на виробничому рівні.
За вказаний період проведено 7 засідань примирних комісій та відбулось 32 узгоджувальні зустрічі між сторонами колективних трудових спорів (конфліктів). Завдяки цій роботі вирішено за 6 місяців поточного року 2 колективних трудових спори (конфлікти) та 2 вимоги найманих працівників.
Аналіз динаміки і тенденцій стану соціально-трудових відносин засвідчує, що основним дестабілізуючим чинником стану соціально-трудових відносин залишається невиконання вимог законодавства про оплату праці, а саме наявність заборгованості із виплати заробітної плати, повільні темпи її погашення, несвоєчасна і неповна виплати поточної заробітної плати. Тому фахівці Відділення, завідувачі інформаційно-консультаційних центрів, представники інших позаштатних інституцій НСПП постійно брали участь у засіданнях обласної, міських та районних комісій з питань погашення заборгованості із виплати заробітної плати (грошового забезпечення) пенсій, стипендій таінших соціальних виплат.
На виконання пункту 7.6 Положення «Про порядок здійснення аналітично-інформаційної діяльності Національної служби посередництва і примирення» затвердженого наказом НСПП від 09 червня 2009 року №32, працівниками Відділення НСПП проводилася робота по пропаганді передплати Бюлетеня НСПП на ІІ півріччя 2018 рік. Станом на 01.07.2018р. передплачено 54 примірників.
Крім того, Відділенням здійснювались заходи щодо забезпечення реалізації Закону України «Про соціальний діалог в Україні». У січні – червні 2018 року працівниками Відділенням проводились наради із сторонами об’єднань і організацій профспілок та роботодавців, в ході яких роз’яснено вимоги Закону України «Про соціальний діалог в Україні» та надано консультації щодо порядку проведення оцінки відповідності критеріям репрезентативності суб’єктів сторін профспілок та організацій роботодавців на територіальному рівні. Слід зазначити, що співпраця профспілкових організацій області з Відділення НСПП мала цілеспрямований та комплексний характер з використанням різних форм і методів: участь в роботі примирних органів (у КЗОЗ «Дубровицька ЦРЛ»), консультації, виїзди на проблемні підприємства, роз’яснення законодавства про працю в трудових колективах, спільні зустрічі з представниками підприємств, де порушувалися соціально-економічні права працівників, участь представників Відділення НСПП у роботі пленумів, конференцій обласної організації профспілок, висвітлення проблемних питань в місцевих засобах масової інформації, «круглі столи», семінари, тренінги, тощо.
Відділення і надалі проводитиме свою роботу, спрямовану на поліпшення стану соціально-трудових відносин в трудових колективах, здійснюватиме заходи щодо сприяння своєчасному вирішенню колективних трудових спорів (конфліктів), запобігання їх виникненню, розвитку соціального діалогу, а також поширення поінформованості сторін соціально-трудових відносин.