О. Турчинська, головний спеціаліст відділення НСПП в Рівненській області
На виконання пункту 4.1 Плану роботи відділення НСПП в Рівненській області на липень 2018 року 25 липня 2018 року відбулась робоча зустріч із головою Рівненської обласної організації профспілки працівників соціальної сфери І. Григорчук та представниками Відділення.
Під час зустрічі були обговорені основні проблеми соціально-трудових відносин галузі. Голова профспілки звернула увагу, що дана галузь відіграє одну з важливих складових в наданні соціальних послуг Рівненської області, оскільки до складу даної сфери області відносяться установи, що сприяють відтворенню населення, установи соціального захисту населення, організація санаторно-курортного, туристично-готельного обслуговування, фізкультури і спорту, охорони здоров’я тощо. Головним завданням регіональних установ, що сприяють відтворенню населення є - задоволення потреб населення.
Виходячи із умов, які склалися із децентралізацією та реформуванням соціальної сфери в Україні, набули актуальності питання збереження штатної чисельності. В переважній більшості вказаних випадків загострюється стан соціально-трудових відносин, коли фактично не можливо уникнути конфліктів між працівниками та керівником установи. Так, на обліку Відділення із запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) знаходився стан соціально-трудових відносин у КЗ «Дубенський будинок – інтернат для громадян похилого віку та інвалідів» РОР м. Дубно та чинники дестабілізації з питань невиконання вимого законодавства про працю та встановлення нових або зміни існуючих соціально-економічних умов праці; та Рівненське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів Міністерства соціальної політики України, та чинник дестабілізації в частині недотримань умов колективного трудового договору, в т.ч. з питань виконання положень колективного договору про гарантії діяльності профспілкової організації. В процесі здійснення спільних та скоординованих заходів щодо запобігання виникненню колективних спорів (конфліктів) були усунуті виявлені порушення.
Окрім цього, в процесі децентралізації влади та створення об’єднаних територіальних громад стало також актуальним питання існування територіальних центрів з надання соціальних послуг. У зв’язку з цим виникає ряд проблемних питань в Радивилівському та Млинівському терцентрах. А в Демидивському територіальному центрі соціального обслуговування (надання соціальних послуг) смт. Демидівка Демидівського району, внаслідок невчасної передачі міжбюджетних трансфертів у вигляді іншої субвенції на адмінвитрати та на утримання соціальних робітників, які надають соціальні послуги в ОТГ, загострилися проблеми з фінансуванням вказаної установи. Окремо слід зазначити, що на виконання доручення заступника голови РОДА про заходи з проведення децентралізованого призначення, нарахування і виплати соціальних допомог, компенсацій та інших соціальних виплат структурними підрозділами з питань соцзахисту шляхом створення віддалених робочих місць спеціалістів Центру в установі виникла соціальна напруга. Профспілкова організація вважає, що дана ініціатива департаменту ставить працівників Центру в важкі умови вибору фінансового зубожіння чи поповнення рядів безробітних Рівненщини. Відтак, вказані заклади перебувають у базі даних підприємств, що відзначаються підвищеною конфліктністю.
Головою обласної профспілки зазначено, що спільно з департаментом соціального захисту були проведені заходи з головами ОТГ на тему: «Децентралізація, зміни в законодавстві – можливості для активізації процесів формування спроможних громад». Ці заходи ще раз підтвердили необхідність активації соціального діалогу, співпраці з головами новостворених громад з метою недопущення скорочення мережі існуючих терцентрів відповідно до Закону України «Про співпрацю територіальних громад» та з урахуванням методичних рекомендацій у сфері соціального захисту.
На жаль, не можна сказати, що це спрацювало на користь підвищення заробітної плати працівникам терцентрів. Збільшення суми профспілкових внесків призвело до виходу працівників із членів профспілки. Це ще більше ускладнює запобігання правопорушень не тільки трудового законодавства, а й інших конституційних прав громадян.
Голові Рівненської обласної організації профспілки працівників соціальної сфери було детально роз’яснено положення Законів України « Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)», «Про соціальний діалог В Україні». По результатах проведеної зустрічі сторонами домовлено тримати постійний зв'язок з метою запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) в трудових колективах соціальної сфери, розв’язання можливих протиріч у правовий спосіб тощо.