Відділення
Національної служби посередництва і примирення
в Рівненській області

Відбулась колегія Рівненської обласної державної адміністрації

В.Скаржинець, головний спеціаліст  відділення НСПП в Рівненській області

  У липні 2018 року відбулась колегія Рівненської обласної державної адміністрації, одним з питань, яке розглядалось  - стан погашення заборгованості із заробітної плати на підприємствах області.  Директор Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації (далі - Департамент) О. Шамак доповів,  що на сьогодні Рівненщина посідає 13 місце по Україні серед областей-боржників, з них на 9 економічно активних та на 4 підприємствах-банкрутах. У структурі загального боргу по області борг економічно активних підприємств становив 43, 1 млн гривень або 96,5% яка зменшилася протягом січня-червня на 12, 1 млн гривень. Це в основному за рахунок приватного підприємства «Рівнеліфт», ПАТ «Рівнеазот» та філії держпідприємства "Рівненський олблавтодор".

Під час засідання розглянуто стан ліквідації заборгованості із заробітної плати на найбільшому підприємстві боржнику: ДП «Рівненський автомобільний ремонтний завод» міста Рівного. Членами комісії обговорено питання щодо шляхів погашення заборгованості із виплати заробітної плати на інших найбільш проблемних підприємствах області – філіях та райавтодорах ДП «Рівненський облавтодор», ПрАТ «Рівнеліфт», ПрАТ «Рівнеазот». На сьогоднішній день ПАТ «Рівнеазот»  м. Рівного, починаючи з 1 березня 2018 року, зменшив борг на 12,3 млн.грн., який станом на 01 лютого 2018 року складав 50,2 млн.грн..

В свою чергу відділення Національної служби посередництва і примирення  в Рівненській області (далі - Відділення) здійснює комплекс заходів у формі моніторингу трудових відносин, вивчення стану соціально-трудових відносин конфліктогенних підприємств, установ організацій, територій, галузей, досліджень та прогнозів щодо можливого перебігу подій, завчасного реагування на ймовірність ускладнення трудових відносин. Так, за січень-липень 2018 року Відділення здійснювало роботу із запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) у 30 випадках дестабілізації стану соціально-трудових відносин. Протягом звітного періоду попереджено виникнення 14 колективних трудових спорів (конфліктів), 1 випадок дестабілізації стану соціально-трудових відносин переріс у колективний трудовий спір (конфлікт).

Найбільш поширеними причинами ускладнення відносин між роботодавцями та найманими працівниками залишалися невиконання роботодавцями вимог законодавства про оплату праці, а саме наявність заборгованості із виплати заробітної плати, повільні темпи її погашення, несвоєчасна і неповна виплати поточної заробітної плати.

Також, упродовж січня-липня 2018 року Відділенням здійснювалось сприяння вирішенню 4 колективних трудових спорів (конфліктів), де НСПП зареєстровано 4 вимоги найманих працівників. Вирішено за 7 місяців поточного року 2 колективних трудових спори (конфлікти) та 2 вимоги найманих працівників. За вказаний період проведено 7 засідань примирних комісій та відбулось 36 узгоджувальних зустрічей між сторонами колективних трудових спорів (конфліктів).

Відділенням спільно з Департаментом соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації щотижнево проводиться моніторинг заборгованості із виплати заробітної плати на підприємствах, в установах, організаціях області. Так у липні 2018 року виявлено заборгованість із виплати заробітної плати на підприємстві комунальної форми власності Млинівського району в сумі 135 тис.грн. Завдяки наданим рекомендаціям щодо шляхів усунення чинників, що призвели до дестабілізації стану соціально-трудових відносин, підприємство зменшило борг на 60 тис.грн.

  За підсумками колегії директор Департаменту О. Шамак, наголосив на важливості подальшої співпраці з Відділенням в реалізації заходів щодо сприяння поліпшенню трудових відносин, запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів), сприяння їх вирішенню та створенню умов для проведення соціального діалогу в правовому руслі.