Скаржинець В.В., головний спеціаліст відділення НСПП в Рівненській області
Відділенням Національної служби посередництва і примирення в Рівненській області в жовтні 2018 року проведений моніторинг стану соціально-трудових відносин в трудових колективах Рівненської дирекції залізничних перевезень Укрзалізниці. Під час моніторингу працівники Відділення провели робочу із головою Територіального комітету профспілки залізничників і транспортних будівельників Протащуком А.В., на якій обговорено стан соціально-трудових відносин в трудових колективах залізничників в умовах реформування Укрзалізниці.
На зустрічі визначені основні проблеми, які впливають на соціально-трудові відносини. Як зазначив голова теркому профспілки, Укрзалізниця запланувала здійснити часткове закриття об’єктів, що мають невеликі об’єми роботи, та, зокрема, на Рівненщині 10 залізничних станцій, що здійснюють роботи із вантажних перевезень. Відповідно, це може призвести до вивільнення частини найманих працівників, що може в перспективі погіршити стан соціально-трудових відносин.
Окрім цього, у ВСП «Рівненська дирекція залізничних перевезень» Укрзалізниці склалась критична ситуація з укомплектуванням штату робітничих професій через велику плинність кадрів. Так, з початку 2018 року звільнилося понад 117 осіб і станом на 20.10.2018 р. в дирекції не укомплектовано 42 штатні одиниці гостродефіцитних професій основного виробничого персоналу – складачів поїздів, регулювальників швидкості руху вагонів, чергових по станції. У зв’язку з цим виникла необхідність залучення працівників до роботи у вихідні дні понад місячну норму робочого часу (за 9 місяців 2018 року робочий час у вихідні дні по дирекції склав 3991 людино-годин). Основною причиною звільнення працівників є розмір заробітної плати, який є значно меншим ніж середньомісячна заробітна плата по області.
Водночас, попри вищезазначені проблеми, стан соціально-трудових відносин в переважній більшості трудових колективів залізничників області залишається стабільним. Сприяє цьому і робота територіального комітету профспілки в напрямку соціально-економічного захисту спілчан, здійснення громадського контролю за дотриманням трудового законодавства. а також його наполегливі дії, які дозволили домогтись підвищення тарифних ставок і посадових окладів працівникам, вирішення проблем з оплатою кожної відпрацьованої робочої години кожного працівника на кожній лінійній станції дирекції тощо.
Під час моніторингу працівники Відділення детально роз’яснили членам теркому профспілки положення Законів України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)», «Про соціальний діалог в Україні» з метою розв’язання можливих протиріч у правовий спосіб. Окрім цього, домовлено підтримувати постійний зв'язок та обмін інформацією про стан соціально-трудових відносин в трудових колективах залізничників.