О. Турчинська, головний спеціаліст відділення НСПП в Рівненській області
У Зарічненській районній державній адміністрації 27 лютого 2019 року відбувся Форум «Cоціальний діалог – показник ефективності взаємовідносин між працюючою людиною, роботодавцем та владою». В заході взяли участь керівники ФПО, представники відділення НСПП в Рівненській області, голови обласних профоб’єднань, голови первинних профспілкових організацій Зарічненського району, представники Рівненського регіонального відділення Асоціації міст України, Рівненського центру розвитку місцевого самоврядування, Управління Держпраці в Рівненській області, об'єднання організацій роботодавців області.
Було обговорено суспільно важливі питання соціально-трудових відносин між працюючою людиною, роботодавцем та владою. Зокрема,О.Шамак директор Департаменту соціального захисту Рівненської ОДА довів до присутніх стратегію розвитку Рівненської області на період до 2020 року. Також обговорювались питання децентралізації влади та подальших її перспектив.
Ю.Морозюк, начальник відділу Управління Держпраці в Рівненській області зазначив, що легалізація трудових відносин і заробітної плати, ліквідація прихованої зайнятості - є одним з ключових напрямків роботи усіх державних органів. І вирішувати цю проблему треба спільними зусиллями - як державі, так і самим працівникам. Офіційно не оформлена на роботу людина ризикує залишитися без права на отримання соціальних виплат та пенсії. Таким чином, нелегальна зарплата не лише зменшує надходження до бюджетів та державних соціальних фондів, а й тягне за собою багато неприємностей і для самих працівників. Людям треба чітко усвідомити, що згода отримувати зарплату «в конвертах» може зіграти з ними злий жарт, позбавивши їх у майбутньому всіх соціальних гарантій. Ніхто не зможе краще змусити роботодавців чесно платити зароблені гроші, як самі працівники, які повинні просто не погоджуватися на роботу за невигідними для себе умовами.
Т.Фокіна, заступник начальника відділення НСПП в Рівненській області в своєму виступі наголосила, що в процесі децентралізації та під час створення об’єднаних територіальних громад мають бути дотримані вимоги чинного законодавства та максимально збережений фаховий кадровий потенціал. Професіональне застосування Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів(конфліктів)» конструктивно допоможе у захисті соціально-трудових інтересів найманих працівників та розв’язанню конфліктних ситуацій у межах правового поля.
Як показує практика - тісна взаємодія із сторонами спору у питаннях врегулювання конфліктних ситуацій призводить до позитивних результатів проведеної роботи, скеруванням сторін до вирішення спірних питань у правовому руслі, виокремлення шляхів врегулювання розбіжностей між найманими працівниками та роботодавцями на доконфліктній стадії шляхом переговорів та здійснення своєчасних превентивних дій з метою зниження рівня конфліктогенності та соціальної напруги в трудових колективах Рівненщини.
За підсумками проведення форуму було прийнято Резолюцію відповідно до Стратегії розвитку Рівненської області та Зарічненського району, в якій узгодили основні принципи та пріорітети, одним з яких – це підвищення темпів зростання економіки та збільшення рівня продуктивності праці на підприємствах району.
Форум ознаменувався підписанням Територіальної угоди між Локницькою об’єднаною територіальною громадою, організацією роботодавців та координаційною радою профспілок з соціально-економічних питань на 2019 -2021 роки.