Скаржинець В.В., головний спеціаліст відділення НСПП в Рівненській області.
Відділення Національної служби посередництва і примирення в Рівненській області (далі – відділення НСПП в Рівненській області) в межах повноважень упродовж 3 місяців 2019 року виконувало свої завдання і функції, визначені Законами України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)», «Про соціальний діалог в Україні», Положенням про Відділення, наказами та розпорядженнями Голови НСПП.
Упродовж січня-березня 2019 року відділення НСПП в Рівненській області з метою запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) здійснювало заходи щодо усунення чинників, що призвели до ускладнення стану соціально-трудових відносин у 20-ти випадках (18 - виробничий рівень, 2 - територіальний рівень) на 79 підприємствах (61 - територіальний рівень, 18 - виробничий рівень).
У зазначених випадках дестабілізації стану соціально-трудових відносин на обліку відділення НСПП перебувало 21 чинник з питань, які визначені у ст.2 Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)», з них щодо:
- встановлення нових або зміна існуючих соціально-економічних умов праці та виробничого побуту – 6 (28,6%);
- невиконання вимог законодавства про працю – 15 (71,4 %).
Із загальної кількості випадків дестабілізації, що перебували на обліку роботи відділення НСПП, упродовж січня-березня 2019 року взято на облік 6 випадків дестабілізації стану соціально-трудових відносин на 6 підприємствах (усі на виробничому рівні) та 6 дестабілізаційних чинників.
Станом на 01.04.2019 року на обліку роботи відділення НСПП із запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) перебуває 15 чинників дестабілізації стану соціально-трудових відносин на 14 підприємствах.
Відділенням НСПП в Рівненській області, у взаємодії зі сторонами СТВ, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, сторонами соціального діалогу проводиться робота по врегулюванню конфліктних ситуацій на цих підприємствах. Загалом упродовж 2019 року відділенням НСПП було проведено 27 узгоджувальних зустрічей, спрямованих на запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів).
Упродовж січня-березня 2019 року Відділенням здійснювалось сприяння вирішенню 4 колективних трудових спорів (конфліктів), де НСПП зареєстровано 4 вимоги найманих працівників. Виникло впродовж поточного року 3 колективних трудових спори (конфлікти), всі на виробничому рівні (на рівні структурних підрозділів).
За вказаний період проведено 3 засідання примирних комісій та 15 узгоджувальних зустрічей із сторонами колективних трудових спорів (конфліктів)
Аналіз динаміки і тенденцій стану соціально-трудових відносин засвідчує, що основним дестабілізуючим чинником стану соціально-трудових відносин залишається невиконання вимог законодавства про оплату праці, а саме наявність заборгованості із виплати заробітної плати, повільні темпи її погашення, несвоєчасна і неповна виплати поточної заробітної плати. Тому, фахівці Відділення та її позаштатні інституції постійно брали участь у засіданнях обласної, міських та районних комісій з питань погашення заборгованості із виплати заробітної плати (грошового забезпечення) пенсій, стипендій таінших соціальних виплат.
Крім того, Відділенням здійснювались заходи щодо забезпечення реалізації Закону України «Про соціальний діалог в Україні». У січні – березні 2019 року працівниками Відділенням проводились наради із сторонами об’єднань і організацій профспілок та роботодавців, в ході яких роз’яснено вимоги Закону України «Про соціальний діалог в Україні» та надано консультації щодо порядку проведення оцінки відповідності критеріям репрезентативності суб’єктів сторін профспілок та організацій роботодавців на територіальному рівні.
Відділення і надалі проводитиме свою роботу направлену на поліпшення стану соціально-трудових відносин в трудових колективах, здійснюватиме заходи щодо сприяння своєчасному вирішенню колективних трудових спорів (конфліктів), запобігання їх виникненню, забезпечуватиме розвиток соціального діалогу, а також поширення поінформованості сторін соціально-трудових відносин.