Відділення
Національної служби посередництва і примирення
в Рівненській області

На Рівненщині обговорено стан соціально-трудових відносин в трудових колективах підприємств житлово-комунального господарства

None

О. Турчинська, головний спеціаліст відділення НСПП в Рівненській області

17 жовтня 2019 року відбулась робоча зустріч начальника відділення НСПП в Рівненській області (далі - Відділення) Фокіної Т.М. із головою Рівненської обласної організації профспілки працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості та побутового обслуговування населення (далі - Профспілки) Стрілець У.М., під час якої обговоренні проблемні питання підприємств житлово-комунального господарства області (далі - ЖКГ).

Голова профспілки зазначила, що на даний час житлово-комунальне господарство України є однією з найменш реформованих сфер національної економіки, а відсутність сучасних ринкових моделей господарського управління підприємствами ЖКГ стає суттєвим недоліком у диверсифікації шляхів ефективного  та економічного розвитку галузі. В зв’язку з цим, на підприємствах галузі накопичено безліч  питань, які потребують термінового вирішення.

Під час зустрічі, було констатовано, що на даний час одними з основних  проблем є погіршення матеріально-технічного стану комунального сектора, дефіцит висококваліфікованих кадрів через значну їх плинність. Так, у 2018 році на теплопостачальних підприємствах області за власним бажанням звільнилося більше 200 осіб. Адже середня номінальна заробітна плата за видом економічної діяльності «промисловість» по Рівненській області становить 7578 грн., в той же час середня заробітна плата штатного працівника «теплопостачання» - 6335 грн., а на підприємствах ЖКГ – 5279 грн.

Профспілка у 2018 році домоглася внесення всіх необхідних змін до галузевих угод по ЖКГ та міському електротранспорту, де підвищено мінімальну тарифну ставку і встановлено у розмірі не менше 160% прожиткового мінімуму та підвищено коефіцієнти співвідношень тарифних ставок до мцінімальної тарифної ставки, а також передбачено  коефіцієнти для професій, які є наскрізними у галузі. У липні  2019 року прийняті нові зміни та доповнення до Галузевої угоди на 2017 -2021 роки, що збільшують розміри доплат і надбавок до тарифних ставок посадових окладів, відповідно це дає змогу підвищити заробітну плату працівникам галузевих підприємств.

Іншим проблемним питанням галузі є ухвалення Закону України «Про ринок електричної енергії» у 2017 року, яким з 1 липня 2019 року в Україні стартувала нова модель ринку електроенергії. Так, електроенергія для комунальних підприємств здорожчала на 25%, проте тарифи на комунальні послуги регулятором не підняті. Через значну складову електроенергії в структурі комунальних послуг, зокрема, водопостачання та теплопостачання, електротранспорту та сплати авансових коштів за електроенергію комунальні підприємства Рівненщини несуть значні збитки та ризикують залишитися без електроенергії, що в подальшому може призвести до ускладнення стану соціально-трудових відносин в трудових колективах ЖКГ.

Окрім цього, монетизація пільг та субсидій тільки ускладнила фінансово-економічний стан галузі.

Т. Фокіна, начальник Відділення,  наголосила, що застосування Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» конструктивно допомогає у захисті соціально-трудових інтересів найманих працівників та сприяє розв’язанню конфліктних ситуацій у межах правового поля. Окремо, звернула увагу на проведення процедури оцінки відповідності критеріям репрезентативності (підтвердження репрезентативності) суб’єктів сторін профспілок і організацій роботодавців відповідно до Закону України "Про соціальний діалог в Україні".

В ході зустрічі були обговорені питання поглиблення співпраці у напрямах обміну інформації про стан соціально-трудових відносин у трудових колективах працівників ЖКГ області, врегулювання можливих розбіжностей між сторонами СТВ, запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) та забезпечення соціальної стабільності у колективах  галузі.

Також Відділенням, в межах своїх повноважень, було проведено моніторинг стану соціально-трудових відносин в трудових колективах ЖКГ. Сторонам було детально роз’яснено норми Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)». Одночасно, вивчення стану соціально-трудових відносин в Товаристві з обмеженою відповідальністю «Рівнетеплоенерго» м. Рівного  показало наявність чинника, який  спричинив ускладнення стану соціально-трудових відносин, тому був взятий Відділенням на облік роботи з метою запобігання виникнення колективних трудових спорів (конфліктів).