В.Журбицька, головний спеціаліст відділення НСПП в Рівненській області
Відділення Національної служби посередництва і примирення в Рівненській області (далі – відділення НСПП в Рівненській області) упродовж 2019 року виконувало свої завдання і функції, визначені Законами України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)», «Про соціальний діалог в Україні», Положенням про Відділення, наказами та розпорядженнями Голови НСПП.
Упродовж 2019 року відділенням НСПП в Рівненській області з метою запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) та стабілізації стану СТВ здійснювались заходи щодо усунення 40 розбіжностей, які призвели до загострення стану СТВ на 108 підприємствах, установах, організаціях у 39 конфліктних ситуаціях.
Найбільш поширеними причинами ускладнення відносин між роботодавцями та найманими працівниками залишались ті, що виникли у зв’язку з невиконанням роботодавцями законодавства про працю, у т.ч. в частині заборгованості із виплати заробітної плати, порушення термінів виплати поточної заробітної плати.
Упродовж 2019 року Відділенням сприяло вирішенню 10 колективних трудових спорів (конфліктів) на 5-ти підприємствах, 9 з яких зареєстровано у 2019 році. Всі КТС( К) виникли на виробничому рівні, з них 6 - на рівні структурних підрозділів.
Кількість висунутих вимог у КТС (К) – 11 один. Вирішено за вказаний період 9 КТС(К) та задоволено 9 вимог найманих працівників.
За вказаний період проведено 12 засідань примирних комісій та відбулось 62 узгоджувальні зустрічі із сторонами КТС(К).
В цілому на підприємствах, де були зареєстровані колективні трудові спори (конфлікти), за сприянням відділення НСПП в Рівненській області, ліквідовано заборгованість із виплати заробітної плати в сумі 6755,6 тис.грн. (72% від суми заборгованості, що стала основною причиною виникнення КТС (К).
Упродовж 2019 року відбулось дві акції соціального протесту, які безпосередньо пов’язані зі станом соціально-трудових відносин.
Обидві були організовані та проведені працівниками некомерційного комунального підприємства «Дубенська центральна лікарня» Дубенської районної ради.
Відділенням проведено моніторинг зазначених акцій протесту та надані відповідні рекомендації їх учасникам щодо необхідності дотримання вимог Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів). В результаті своєчасних заходів відділення НСПП в Рівненській області, скоординованих з органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, об'єднаннями роботодавців, вдалось запобігти страйків, перевести передстрайкові ситуації у вирішення їх правовим шляхом, зберегти соціальну стабільність в регіоні.
Працівники Відділення НСПП на постійній основі брали участь у проведенні науково-практичних семінарів, організованих Рівненською обласною державною адміністрацією, Головним управлінням юстиції у Рівненській області, Федерацією профспілок Рівненської області, читали лекції на курсах підвищення кваліфікації державних службовців, у центрах зайнятості населення тощо.
У відділенні НСПП в Рівненській області на протязі року проводився прийом громадян з особистих питань. Особам, які зверталися, надавалися необхідні правові консультації, роз'яснення законодавчих актів, тощо. Зокрема, упродовж 2019 року працівниками відділення НСПП було надано 90 консультацій та відповідей на індивідуальні звернення
Відділення НСПП в Рівненській області у 2019 році значну увагу приділяло розширенню інформаційного поля за рахунок активізації співпраці з мас-медіа області з метою інформуванню громадськості про діяльність Служби та практику застосування примирно-переговорних процедур, а також підвищення рівня правової культури сторін соціально-трудових відносин.
З цією ціллю на сторінках обласного видання «За відродження», «Вільне слово» опубліковано 1стаття, підготовлена працівниками Відділення та 7 матеріалів щодо його діяльності. У районній виданнях завідувачі інформаційно-консультаційних центрів НСПП в 4 районах у 2019 році вмістили 4 публікації щодо діяльності Служби та роз’яснень чинного законодавства з питань регулювання соціально-трудових відносин та вирішення спорів.
Але, як і раніше, основним джерелом інформації в області щодо діяльності Служби є власний сайт в мережі Інтернет, де упродовж 2019 року вміщено 42 матеріали, серед яких статті працівників відділення НСПП, інформації щодо проведених заходів, по підтвердженню репрезентативності суб’єктів сторін профспілок та роботодавців області, методичні матеріали, тощо.
Практичний досвід роботи відділення НСПП в Рівненській області систематично висвітлюється на офіційному сайті НСПП, де упродовж 2019 року вміщено 59 статей та матеріалів.
Крім цього, з метою інформування громадськості про нові законодавчі та нормативно-правові акти з питань соціально-трудових відносин, розповсюдження передового досвіду по врегулюванню конфліктних ситуацій, розв’язанню КТС (К) відділенням НСПП в Рівненській області на протязі року велась постійна робота по пропаганді Бюлетеня Національної служби посередництва і примирення. На 2019 рік в області було передплачено 48 примірників видання.
Відділення і надалі здійснюватиме заходи щодо сприяння своєчасному вирішенню колективних трудових спорів (конфліктів), запобігання їх виникненню та стабілізації стану соціально-трудових відносин на підприємствах, в установах та організаціях області, забезпечуватиме розвиток соціального діалогу і поширення поінформованості сторін соціально-трудових відносин області.