О. Данилюк, головний спеціаліст відділення Національної служби посередництва і примирення в Рівненській області
Начальник відділення НСПП в Рівненській області Фокіна Т.М., в рамках укладеної з Федерацією професійних спілок Рівненської області Угоди про співпрацю, впроваджуючи норми Закону України «Про соціальний діалог в Україні», 25 серпня 2020 року провела робочу зустріч із головою Рівненської обласної організації профспілки працівників освіти і науки України Ю.Кравцем, під час якої обговорено проблеми галузі, що мають безпосередній вплив на стан соціально-трудових відносин в трудових колективах, а також окреслені перспективи подальшої співпраці відділення НСПП та обласною організацією профспілки.
За інформацією голови Рівненської обласної організації профспілки працівників освіти України Юрія Кравця, стан соціально-трудових відносин в трудових колективах галузі вирізняється як стабільний завдяки своєчасній, в повному обсязі оплаті праці освітян в умовах карантину, позитивним тенденціям розвитку соціального діалогу в області тощо.
Проте, освітяни області, як і країни в цілому, стикнулись із рядом викликів, що породжені пандемією.
Серед них: тимчасове закриття шкіл, необхідність забезпечення рівного доступу до навчання, технічне забезпечення для дистанційного навчання, швидкі темпи опанування технологіями нового навчання, гібридне навчання (гнучкий режим), кадрове забезпечення для роботи в нових (нестандартних) умовах.
Тобто йдеться про запровадження нових моделей навчання. Але вирішення більшості питань, пов’язаних з цим, належить до компетенції центральних органів влади. Щоб подолати виклики вчасно, якісно вирішувати означені проблеми, потрібна оновлена нормативна (законодавча) база, чіткі міністерські накази, алгоритми дій, конкретні кошти.
Зокрема, організація дистанційного навчання в школі потребують значних фінансових затрат. Також на період карантину на освітян покладаються додаткові обов’язки, а це вимагає посилення навантаження, інтенсифікації праці, - тож необхідне запровадження додаткової оплати праці. Залишається невирішеною ситуація з медичним оглядом вчителів до початку нового навчального року, а саме перекладання витрат на проходження обов’язкових медоглядів на педагогічних працівників, що є порушенням їх прав.
Оплата праці, особливо молодих педагогів, навіть після підвищення розміру мінімальної заробітної плати з 1 вересня, залишатиметься незначною, оскільки включатиме в себе доплати, надбавки, винагороди та інше. Проблема, може бути знята, якщо буде відновлена норма Закону про Держбюджет щодо виключення з розміру мінімальної зарплати доплат, надбавок і таке інше.
Юрій Кравець наголосив, що профспілка і надалі вимагатиме реалізації ст.61 Закону України „Про освіту” „Оплата праці педагогічних і науково-педагогічних працівників”.
Проте, попри всі виклики і труднощі. Є підстави для сподівання. Що в Рівненській області новий навчальний рік розпочнеться організовано, а проблеми вирішуватимуться вчасно.
Під час робочої зустрічі визначено ключовим напрямком співпраці обласної організації профспілки працівників освіти і науки та відділення Національної служби посередництва і примирення в Рівненській області координацію їх діяльності у питанні підвищення рівня правової культури учасників соціально-трудових відносин, обміну інформацією щодо стану соціально-трудових відносин тощо. Підтверджена необхідність щодо використання у подальшій діяльності усіх важелів впливу, які передбачені Законами України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)», «Про соціальний діалог в Україні».