Впродовж 22-ох років на території області функціонує відділення Національної служби посередництва і примирення в Рівненській області, яке займається питаннями забезпечення врегулювання конфліктів на підприємствах, в установах, організаціях між працівниками (чи профспілкою) та керівництвом з питань пов’язаних з соціально - трудовими відносинами, колективних трудових спорів, страйків та запобіганням їх виникненню.
Національна служба посередництва і примирення є постійно діючим державним органом, створеним відповідно до Закону України „Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)”, прийнятого Верховною Радою України у 1998 році. Відповідно до покладених на неї завдань, НСПП взаємодіє в межах своєї компетенції з Секретаріатом Президента, Кабінетом Міністрів України, міністерствами та іншими центральними і місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, об’єднаннями роботодавців, профспілок, підприємствами, установами і організаціями.
Тому відділення НСПП на території нашої області забезпечує врегулювання конфліктних питань шляхом примирних процедур та вирішення питань в правовому руслі у взаємодії з вищезазначеними органами.
Ситуація, яка склалася внаслідок пандемії коронавірусу та введених карантинних заходів упродовж поточного року, свідчить про зростання негативних тенденцій в економіці області. Карантин змінив споживчі настрої, майже зупинив декілька галузей – роздрібну торгівлю, готельний та ресторанний бізнес, авіаперевезення, в результаті чогозменшилися обсяги надходжень до бюджету. Сектори, де пом’якшились карантинні обмеження і які пов’язані із споживчим попитом поступово відновлюються, а відновлення промисловості та інвестиційного попиту відбувається провільніше. Більшість секторів економіки пережили найсильніший спад у квітні та лише трохи оговталися у травні. Авіатранспорт постраждав найсильніше з усіх та, незважаючи на послаблення карантину, не відновився. В свою чергу, це спричиняє зростання напруги в трудових колективах галузі.
Загалом відділення НСПП в Рівненській області упродовж 2020 року проводило роботу по сприянню вирішенню 15-ти колективних трудових спорів (конфліктів), де зареєстровано 39 вимог найманих працівників. Вирішено за 9 місяців 2020 року два колективні трудові спори (конфлікти).
Так, із червня 2020 року Відділенням здійснюється сприяння вирішенню 11 КТС (К) на рівні структурних підрозділів у обласному комунальному підприємстві „Міжнародний аеропорт Рівне” села Велика Омеляна Рівненського району , де вимогами найманих працівників є виплата заборгованої заробітної плати, сплата боргу по ЄСВ та забезпечення їх виплат у законодавчо встановлені терміни.
Відділенням під час вирішення КТС(К) приділено першочергову увагу налагодженню взаємодії із сторонами соціально-трудових відносин, створенню таких умов, за яких сторони знайшли б компромісне рішення, не наближаючись до критичних, передстрайкових ситуацій.
Впродовж 2020 року на багатьох підприємствах різних галузей економіки області спостерігається незадовільний фінансово-економічний стан, який схиляв роботодавця до застосування таких заходів, як скорочення працівників, перевід їх в режим неповного робочого дня (тижня), надання працівникам відпусток без збереження заробітної плати, що відповідно призводить до зменшення рівня оплати праці.
Найбільш активно реагували на недодержання чинного законодавства щодо соціальних прав та інтересів наймані працівники закладів охорони здоров’я. Яскравим прикладом цього є КТС (К) між найманими працівниками та адміністрацією Державного закладу «Спеціалізована медико-санітарна частина № 3 Міністерства охорони здоров’я України» міста Вараша, де вимогами є термінове погашення заборгованості по заробітній платі та своєчасності її виплати згідно вимог чинного законодавства і колективного договору закладу. Відділенням здійснено комплекс заходів з сприяння взаємодії сторін та налаштуванню конструктивного діалогу у процесі врегулювання вказаного колективного трудового спору. Відтак вимога щодо сплати заборгованої заробітної плати була виконана в повному обсязі.
Окремо слід зауважити, що одним із найпроблемніших підприємств Рівненської області є Державне підприємство «Рівненській автомобільний ремонтний завод» міста Рівного. На сьогодні вказане підприємство перебуває на контролі Відділення із сприяння вирішенню колективного трудового спору (конфлікту). З 2005 року для ДП «РАРЗ» відсутнє державне замовлення та його фінансування. Коштів, зароблених на замовленнях приватних і юридичних осіб та на ремонті автомобільної техніки, недостатньо на найневідкладніші поточні потреби, що призвело до суцільної неплатоспроможності підприємства.
Водночас слід зазначити, що здобутий досвід роботи Відділення свідчить, що основними причинами, які стримують вступ трудових колективів у колективні трудові спори (конфлікти), є реальна загроза безробіття, побоювання працівників втратити робоче місце у разі активного захисту своїх інтересів внаслідок скорочення, обмеження застосування відповідної освіти та працевлаштування працівників в інших галузях економіки; правова необізнаність сторін тощо.
Вцілому діяльність відділення НСПП в Рівненській області за останній рік була спрямована на розв’язання розбіжностей між найманими працівниками та роботодавцями, вирішенні колективних трудових спорів (конфліктів), попередження страйків, акцій соціального протесту, запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів).
Упродовж 2020 року за сприяння відділення НСПП в Рівненській області у 18 випадках усунено 18 розбіжностей стану соціально-трудових відносин, переважно з питань невиконання вимог законодавства про працю.
В процесі діяльності Відділенням, у рамках укладеної довгострокової угоди про співпрацю, налагоджена тісна взаємодія з Федерацією профспілок Рівненської області. Слід зазначити, що принципова, конструктивна позиція більшості обласних організацій профспілок дозволяє отримати необхідну інформацію щодо тенденцій стану соціально-трудових відносин та конкретних випадків його погіршення, а також справляє позитивний вплив як в цілому в галузі, так і в окремо взятих трудових колективах.
Враховуючи загальні тенденції соціально-економічного розвитку області, беручи до уваги результати вивчення стану соціально-трудових відносин, здійснення заходів щодо усунення конфліктних ситуацій між найманими працівниками та роботодавцями, динаміку виникнення та хід вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) на підприємствах різних видів економічної діяльності, відділення НСПП в Рівненській області вважає, що основними конфліктогенними чинниками в трудових колективах підприємств, установ, організацій упродовж 2020 залишатимуться: заборгованість із заробітної плати, недотримання графіків її погашення, несвоєчасна виплата заробітної плати, порушення соціальних і трудових прав найманих працівників у зв’язку із встановленням нових або зміною існуючих соціально-економічних умов праці та виробничого побуту (застосування вимушеної неповної зайнятості, робота в умовах неповного робочого дня (тижня), укладення чи зміна, виконання колективних договорів (угод) або окремих їх положень, тощо.
Відділення НСПП в Рівненській області, відповідно до покладених на неї завдань і функцій, визначених законами України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів), «Про соціальний діалог в Україні», у взаємодії із органами місцевого самоврядування, органами виконавчої влади,профспілковими органами, об'єднаннями роботодавців, і надалі спрямовуватиме свою подальшу роботу на попередження виникнення колективних трудових спорів (конфліктів), сприяння вирішенню розбіжностей в правовому руслі, маючи на меті забезпечення соціальної стабільності в регіоні.