Відповідно до Регламенту роботи Національної служби посередництва і примирення відділення Національної служби посередництва і примирення в Рівненській області (далі – відділення НСПП в Рівненській області) здійснило аналіз стану виконання заходів, передбачених планом роботи на 2020 рік.
За січень – грудень 2020 року виконано – 57 пунктів плану відділення НСПП в Рівненській області, що передбачені для виконання, виконано. Впродовж вказаного періоду забезпечене виконання місячних планів відділення, які передбачали персональні завдання працівникам відділення НСПП в Рівненській області.
Упродовж 2020 року відділенням НСПП в Рівненській області з метою запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) та стабілізації стану СТВ здійснювались заходи щодо усунення 42 розбіжностей, які призвели до загострення стану СТВ на 51 підприємстві, установі, організації у 40 конфліктних ситуаціях. Як показує практика, найбільш поширеними причинами ускладнення відносин між роботодавцями та найманими працівниками залишаються ті, що виникли у зв’язку з невиконанням роботодавцями законодавства про працю, у т.ч. в частині заборгованості із виплати заробітної плати, порушення термінів виплати поточної заробітної плати.
Із загальної кількості конфліктних ситуацій, що перебували на обліку Відділення, упродовж 2020 року взято на облік 26 конфліктних ситуацій. Дестабілізація стану СТВ у 2020 році мала місце на 25-ти підприємствах, установах, організаціях, всі на виробничому рівні.
Загалом у 2020 році Відділенням НСПП в Рівненській області проведено 58 узгоджувальних зустрічей із представниками сторін соціально-трудових відносин, спрямованих на запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів).
Станом на 01.01.2021 року на обліку роботи відділення НСПП із запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) перебуває 14 розбіжностей у 26-ти підприємствах, установах, організаціях.
Упродовж 2020 року Відділенням здійснювалось сприяння вирішенню 15-ти колективних трудових спорів (конфліктів) на виробничому рівні.
Кількість висунутих вимог у КТС (К) – 39 один. Вирішено за вказаний період 3 КТС(К) та задоволено 4 вимоги найманих працівників.
За вказаний період проведено 15 засідань примирних комісій, 1 засідання трудового арбітражу та відбулось 165 узгоджувальних зустрічей із сторонами КТС(К).
Упродовж 2020 року відбулось дві акції соціального протесту, які безпосередньо пов’язані зі станом соціально-трудових відносин.
У колективних трудових спорах (конфліктах), у вирішенні яких взяло участь відділення НСПП в Рівненській області в 2020 році, випадків недотримання вимог Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» не зафіксовано.
За сприянням Відділення сторони соціального діалогу виключно в правовому руслі, відповідно до чинного законодавства, вирішували конфліктні ситуації, досягали компромісних домовленостей при виконанні вимог найманих працівників.
На обліку відділення НСПП в Рівненській області на кінець звітного періоду нараховується 17 арбітрів, 4 посередника.Відділенням НСПП спільно з арбітрами, незалежними посередниками постійно здійснюється підготовка та реалізація комплексу правових, соціально-економічних, організаційно-технічних та інших заходів щодо питань поліпшення соціально-трудових відносин, тощо. У 2020 році 6 арбітрам НСПП було продовжено повноваження, троє з яких безпосередньо брали участь у засіданні трудового арбітражу.За звітний період проведено 12 нарад-семінарів за участю вказаних інституцій.
Підвищення рівня правової культури сторін СТВ включало комплекс заходів навчального та інформаційного характеру.Однією з форм підвищення рівня правової культури є надання безкоштовних консультацій на індивідуальні та колективні звернення громадян. Упродовж 2020 року працівниками відділення НСПП було надано 51 таку консультацію.
Плідною зарекомендувала себе взаємодія з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, роботодавцями та їх об’єднаннями, профспілками та їх об’єднаннями в рамках правової освіти учасників соціально-трудових відносин, яка відбувалась у формі участі працівників Відділення у нарадах, круглих столах, пленарних засіданнях, науково-практичних семінарах тощо. З питань практичного застосування положень Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)», впровадження норм Закону «Про соціальний діалог в Україні» надавались роз’яснення на курсах підвищення кваліфікації державних службовців, працівників органів місцевого самоврядування, вищих навчальних закладах області тощо.
За звітний період відділення НСПП продовжувало інформувати громадськість про свою діяльність та діяльність Національної служби посередництва і примирення.Зокрема, підготовлено та розміщено 5 публікацій в обласних, міських, районних газетах. Практичний досвід роботи відділення НСПП в Рівненській області систематично висвітлювався на офіційному сайті НСПП, де вміщено 25 статей та матеріалів.
Окрім цього, Відділення має власний сайт в мережі Інтернет, де було вміщено 33 матеріали, серед яких статті працівників відділення НСПП, інформації щодо проведених заходів, по підтвердженню репрезентативності суб’єктів сторін профспілок та роботодавців області, методичні матеріали, тощо.
Значну увагу працівники Відділення приділяли роз’ясненню положень Закону України «Про соціальний діалог в Україні», Порядку оцінки відповідності критеріям репрезентативності та підтвердження репрезентативності суб’єктів сторін профспілок та об’єднань роботодавців, За результатами проведеної роботи апродовж 2020 року 2-м суб’єктам сторін профспілок підтверджено репрезентативність.
Підсумки роботи відділення НСПП в Рівненській області у 2020 році показують, що в цілому в області вдалось забезпечити стабільність соціально-трудових відносин.